Jezioro Dudeckie

Jezioro Dudeckie jest jeziorem średniej (1,28 km2) wielkości o kształcie zbliżonym do elipsy i niezbyt rozwiniętej linii brzegowej. Posiada cztery wyspy (trzy przy zachodnim brzegu w południowej i środkowej części, jedna - przy brzegu wschodnim, na północ od poprzednich) o łącznej powierzchni 2,5 ha, dwa małe odpływy: od północnej strony z jeziora Zajdy, a z południa - z jeziora Kukowino oraz odpływ - Połomka do Jeziora Dworackiego.  Otoczone jest użytkami rolnymi, z południowo-zachodniej strony rozpościera się wieś Zabielne.

Jezioro Dudeckie

 

Roślinność wynurzona zajmuje 8,2 ha oraz 80,0% linii brzegowej i składa się w przeważającej części z trzciny, w mniejszej ilości występuje sitowie i tatarak. Występują: lin, sieja, sielawa, pstrąg potokowy, węgorz.

Fotografie

Jezioro Dudeckie

Współrzędne:53° 58' 22.9836" (53.973051160) N   22° 23' 50.7558" (22.397432327) E

     

Wymiary 1,85 km na 1,0 km, poziom lustra wody - 139 m. n.p.m., maksymalna głębokość - 9,5 m, pojemność - 5,8 mln m3. [Na podstawie: http://www.olecko.info]

Jezioro Dudeckie

"Dno zróżnicowane - miejscami dość mocno zarośnięte,lecz nie brakuje twardszych blatów. Dużo jest spadów i wypłyceń - można by powiedzieć że producenci echosond mogliby tu wgrywać demo programu do swoich urządzeń bo jest wręcz książkowo,szczególnie w bliskim sąsiedztwie wysp - zaraz za linią trzcin są spady z 0.5 do 5 metrów co czyni te jezioro bardzo atrakcyjnym dla wędkarzy łowiących metodą spinningową oraz gruntową. Jest też kilkanaście pomostów z których spławikowcy łowią ładne liny żerujące pośród kaczeńców, trafiają się karpie i leszcze lecz im trzeba poświęcić nieco więcej czasu z racji nęcenia. Kulki na tym akwenie to abstrakcja, najlepiej sprawdza się kukurydza i groch z roślinnych, niezastąpiony czerwony robak.
Jezioro niestety jest eksploatowane przez miejscowego rybaka - stawia niemiłosiernie długie sieci i ciągnie wszystko jak popadnie choć mocno protestują tam okoliczni mieszkańcy." [Na podstawie: http://www.wedkuje.pl]